W dniu 30 stycznia 2015 w Krakowie odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie URBANIŚCI POLSCY seminarium
„Problematyka odnawialnych źródeł energii w planowaniu przestrzennym”.
Zainteresowanie seminarium było duże. W części wykładowej wygłoszono następujące referaty:
- Wymagania formalno – prawne lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii , inż. Jan Knura – MGGP S.A.
- Zagadnienia energetyki odnawialnej w dokumentach planistycznych – wybrane przykłady, mgr inż. arch. Iwona Skomiał – Podkarpackie Biuro Planowania Przestrzennego w Rzeszowie,Oddział Zamiejscowy w Krośnie,
- Praktyczne aspekty realizacji turbin wiatrowych, mgr inż. Leszek Łochowicz – WINDPROJEKT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
W pierwszym referacie, Jan Knura, zaprezentował wymagania formalno-prawne lokalizacji i realizacji obiektów i urządzeń związanych z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Zaprezentowano istniejący stan prawny oraz ważniejsze orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie oraz interpretacje prawne organów administracji publicznej, w tym administracji centralnej i sądów administracyjnych. Kontrowersje wzbudziły interpretacje, zgodnie z którymi lokalizacja tego typu inwestycji może być ustalona w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W referacie wskazano obszary, na których z mocy prawa, oraz przyjętych interpretacji nie jest możliwe wznoszenie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii, w tym, w szczególności wiatraków. Są to: obszary Natura2000, lasy, korytarze ekologiczne, parki krajobrazowe, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, tereny występowania chronionych gatunków, tereny uzdrowisk, tereny sąsiadujące z zabudową mieszkaniową, terenami leśnymi oraz drogami publicznymi. Istotnym problemem jest wyznaczenie w dokumentach planistycznych stref oddziaływania inwestycji, co powinno nastąpić już na etapie sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zasięg takiej strefy winien zamykać się w całości w granicach administracyjnych jednej gminy, gdyż strefa taka nie może wprowadzać ograniczeń w użytkowaniu terenów objętych planami innych gmin.
W drugim referacie, Kol. Iwony Skomiał, zaprezentowała swoje własne doświadczenia w zakresie tworzenia dokumentów planistycznych, w których zawarto ustalenia dopuszczające realizację obiektów OZE. Interesujące były różnice w sposobie zapisów ustaleń planistycznych między dokumentami sprzed kilku lat a obecnymi. Mimo nieznacznym zmian w przepisach prawa, jego stosowanie zmieniło się radykalnie. Zakres ustaleń planistycznych w chwili obecnej jest znacznie bardziej szczegółowy niż to było nawet kilka lat temu. Duże zmiany zaszły w zakresie zawartości oraz załączników do prognozy oddziaływania planu na środowisko. W chwili obecnej lista takich załączników jest bardzo długa, zawiera min. „raport poszukiwania miejsc hibernowania nietoperzy”. Sporządzenie takich dokumentów wymaga specjalistycznej wiedzy, znacznych środków finansowych oraz, niestety, czasu.
W trzecim referacie, wygłoszonym przez mgr inż. Leszka Łochowicza, skupiono się przede wszystkim na aspektach ekonomicznych realizacji inwestycji OZE. Zwrócono tez uwagę na potrzebę negocjacji z interesariuszami.
Po prezentacjach kol. Janusz Jeżak przedstawił komunikat w sprawie bieżących oraz planowanych zmian w przepisach prawa z zakresu planowania przestrzennego.
Na zakończenie seminarium prezes Stowarzyszenia URBANIŚCI POSLCY kol. Antoni Matuszko zapowiedział kolejne szkolenia i seminaria. Zaprosił też słuchaczy do wyrażania swojej opinii o szkoleniu oraz o swoich oczekiwaniach co do kolejnych szkoleń. Podziękował prelegentom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie seminarium.
Rekomendacje poseminaryjne:
- Lokalizacja inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii winna być dopuszczona jedynie w oparciu o obowiązujące akty prawa miejscowego, a nie w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Obszary wykluczeń lokalizacji tego typu obiektów budowlanych powinny być wskazane w wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego. Lokalizacje takie powinny spełniać wymagania ochrony środowiska, ochrony krajobrazu oraz winy minimalizować uciążliwości dla terenów istniejącej i potencjalnej zabudowy mieszkaniowej. Wojewódzkie planyu zagospodarowania przestrzenego winny być respektowane przy sporządzaniu dokumentów planistycznych szczebla lokalnego.
- Konieczne jest jasne i właściwe doprecyzowanie w przepisach prawa etapu, w którym należy określić zasięg strefy oddziaływania inwestycji OZE oraz zasady jej określania. Nie jest dopuszczalne aby strefy te były ograniczone jedynie do terenu inwestycji lub nieznacznie wykraczające poza niego.
- Celowe jest określenie listy wymaganych analiz oraz ich zakresu przyjmowanych jako załączniki do prognoz oddziaływania planów miejscowych na środowisko.